Haber

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’dan TBMM’deki atamaları eleştiren açıklama

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Geçen hafta TBMM’de yükselme sınavı sonuçları açıklandı. Puanı yüksek olanlar elenirken, puanı düşük olanlar yükselme sınavını kazandı. 67 puan alan başkan, olanlar başkan oldu.” 96 puan alanlar elendi.Adaletiniz budur.’Röportajı kaldıracağız’ sözlerinizin mürekkebi daha mürekkep kurumadan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mülakat yaptınız.Üstelik on binlerce Yüzlerce kişi yaya olarak bakanlıklara götürüldü. Yatacak yeriniz yok.”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya bugün Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Kaya, düzenlediği basın toplantısında seçimlere beş gün kala TBMM ve diğer kamu kurumlarına yapılan atamaları eleştirdi. Kaya dedi ki:

“AKP iktidarının bitmesine 5 dakika kala hummalı bir telaş içinde. TBMM Başkanlığı da hem boş kadrolarla hem de Özel Kalem ve Müdür Yardımcılığı kadrolarını doldurup boşaltarak yandaş atamalarını hızlandırdı. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Ferdi Şimşek ve TBMM İnsan Kaynakları Başkanı İsmail Kargulu’nun bu iddialara yanıt vermesi gerekiyor. Şimdiye kadar kaç kişi boşaldı, istisnai ekipten kaç ekip alındı. Görevinizin sonu var, açık atamalar yapıyorsunuz, istisnai takımdan memurlar alıyorsunuz.

“ONLAR BİN KİŞİ PAHALI OLARAK BAKANLIĞA GÖTÜRÜLDÜ”

Ballı Kaymaklı, Özel Kalem Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Sekreterlik Danışmanı atamaları liyakat esasına göre yapılır. Bu kişilerin isimlerini açıklamak istemiyorum. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’tan bu isimlerin kimler olduğunu, bu kişilerin referanslarının kimler olduğunu ve yakınlarının kimler olduğunu açıklamasını bekliyoruz. TBMM’de bu yürek burkan atamalar yapılırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yıllarca görev yapan müşavir yardımcılarının kadro ve kıdem tazminatı almasına ilişkin kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Tazminat bile almadan işsiz kalacak danışmanların suçu ne? Bu senin adaletin! 1992 yılından bu yana Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan müşavir yardımcıları artık kurumlarına dönecek. Ancak iş taraftarlarınıza gelince göreviniz biterken randevu alıyorsunuz. Geçen hafta TBMM’de yükselme sınavı sonuçları açıklandı. Puanı yüksek olanlar elenirken, puanı düşük olanlar yükselme sınavını kazandı. 67 puanla şef oldu, 96 puanla elendi. Bu senin adaletin. Erdoğan’ın ‘röportajı iptal edeceğiz’ sözlerinin mürekkebi kurumadan TBMM’de mülakat yaptınız. Bakanlıklara da on binlerce kişiyi atadınız.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu