Ekonomi

Eyyam-ı Bahur’da İstanbul rutubete boğulacak

Yaz mevsiminin en sıcak ve bunaltıcı günlerini anlatmak için kullanılan Eyyam-ı bahur, her yıl Temmuz ayının sonu ve Ağustos ayının başına denk gelir.

Yerini “çöl sıcağı”, “cehennem sıcağı” ve “Afrika sıcağı” gibi terimlere bırakan Eyyam-ı bahurun’un Türkiye’nin güney ve batı bölgelerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü. Hüseyin Toros, Temmuz ayında Türkiye’nin Afrika’dan gelen sıcak hava dalgalarının etkisi altına girdiğini söyledi.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bu yıl sıcaklık rekorları kırıldığını belirten Toros, “Temmuz ayında birçok şehirde aşırı sıcaklık rekorları kırıldı. Küresel ısınma her geçen gün etkisini göstermeye devam ediyor.” dedi.

Çarşambadan itibaren başlayacak

prof. Çarşamba gününden itibaren soğuyan havanın yeniden ısınmaya başlayacağını anlatan Toros, şöyle devam etti:

“Yazın en sıcak günlerini yaşamaya devam edeceğiz. Eyyam-ı Bahur sıcağı ülkemize Arap Yarımadası’ndan gelecek. Temmuz ayında olduğu gibi Çarşamba gününden itibaren 1 hafta Eyyam-ı Bahur sıcağının etkisinde kalacağız. Sıcaklıklar özellikle ülkemizin güneyi ve batısında etkili olacak.Avrupa orta vadeli hava talep merkezi modeli sonuçlarına göre ülkemizin güney ve batı kesimlerinde sıcaklıklar 35 ila 40 derece üzerinde olacak.Marmara 35 ve 40 , Ege 35 ve 43, Akdeniz Bölgesi 35 ve 42, Doğu ve Güneydoğu 35 ve Orta Anadolu 37, Karadeniz’de 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar bekleniyor.Yine bağıl nem ile birlikte çok sıcak sıcaklıklara maruz kalacağız. hissedilen sıcaklık daha da artacak. Eyyam-ı bahur sıcağında İstanbullular nemden bunalıcak.”

Sıcaklığa dikkat edilmesi gerekiyor

Vatandaşların bu dönemde sıcağa dikkat etmesi gerektiğini anlatan Toros, dışarı çıkarken vücudun direkt ve dolaylı güneş ışınlarından korunmasının önemli olduğunu, mümkün olduğunca fazla güneş ışığına maruz bırakılmaması gerektiğini söyledi.

prof. Eyyam-ı bahurun ​​ısısından dolayı buharlaşmanın artacağının altını çizen Toros, su tasarrufunun da değerli olduğunu, özellikle orman yangınlarını önlemek için dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu