Ekonomi

Piyasalar yeşil: ECB için geri sayım başlarken bu verilere dikkat edin

Investing.com – Avrupa’daki finansal piyasalar şu anda yeşil ( Dağ keçisi 35, CAC 40, DAXÖnümüzdeki perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) için zor bir hafta başlıyor faiz oranı kararıAna etkinlik olacak.

Piyasa iki seçeneği tartışıyor: Birincisi, ECB’nin faiz oranlarını duraklatıp değiştirmemeyi tercih etmesi.

Diğer seçenek ise enflasyona ilişkin son makro veriler iyi olmadığı için faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %4,50’ye çıkarmak; Bu art arda onuncu faiz artışı olacak.

Bu nedenle ECB kararı ve ECB Başkanı Christine Lagarde‘ile ilgiliBasın toplantısını dikkatle izleyeceğiz.

Link Menkul Değerler şu değerlendirmeyi yapıyor:

ECB için değerli veriler

Ekonomik takvime baktığımızda ECB’nin bu hafta şüphesiz dikkate alacağı başka önemli veriler de var.

Mesela yarın ispanyaVe Portekiz Gibi birçok Avrupa ülkesinde Ağustos TÜFE’sini takip edeceğiz. Her iki ülke için de TÜFE’nin temmuz ayına göre daha yüksek olmasının beklendiğini hatırlatmak isteriz. AlmanyaVe Avro BölgesiZEW yatırımcı güveni endeksi de yayınlanacak.

çarşamba günü aç ABD TÜFE adresinde olacak. Bu verinin Temmuz ayına göre daha yüksek olması bekleniyor.

Bu durumda bir önceki ay yüzde 3,2 olan enflasyonun yüzde 3,6’ya yükseleceği yönünde görüş birliği var. Dikkatli olmak önemli çünkü ABD’de enflasyon BeslediBu, ABD’nin ülke ekonomisinin sağlığını ölçmek için kullandığı ölçütlerden biri ve daha yüksek veriler, merkez bankasını 20 Eylül’de yeniden faiz artırmaya teşvik edebilir.

Cuma ise FransaVe İtalyaABD’de TÜFE Endüstriyel üretimHaftayı diğer değerli makro verilerle sonlandıracağız: Avrupa grubuToplantıya dikkat edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu